Sports Live
ଗାଁ ରୁ ଗ୍ଲୋବ ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକରେ

ଧୋନୀ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାବଦରେ ବର୍ଷେ ହେବ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏବେ ଖୋଲିଲେ ରହସ୍ୟ

0 79

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ: ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ସହିତ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି। ସେହି ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଆଇପିଏଲ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଧୋନୀ ଅବସର ଘୋଷଣା କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହି ଖବର ପରେ ପୁରା ଦେଶ ବହୁତ ନିରାଶ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଢ କିନ୍ତୁ ଧୋନୀ ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ। ସେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିଅର୍ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ବିଳମ୍ବରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଧୋନୀ ଏହି ବିଷୟରେ ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଧୋନୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ୨୦୧୧ରେ ଏକଦିବସୀୟ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଧୋନୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ୨୦୦୭ ମସିହାରେ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଥିଲା। ୨୦୧୩ରେ, ଧୋନୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ଆଇସିସି ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲା ​। ଏହା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଦଳ ଜିତିଥିବା ଶେଷ ଆଇସିସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ।

Advertisement

ଧୋନୀ ୨୦୧୯ ରେ ମଞ୍ଚେଷ୍ଟରରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ, ଯାହାକି ବିଶ୍ୱକପ୍ -୨୦୧୯ର ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନୀ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଦଳର ବିଜୟ ଆଶା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।

ଧୋନୀ ନିକଟରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ସେତେବେଳେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ଷକ ପରେ ସେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ଧୋନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ସମୟରେ ଅନେକ ଭାବନା ଅଛି କାରଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ଆଉ ଦେଶକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ଯାଉ ନାହାଁନ୍ତି। ଧୋନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେଉଁ ଖେଳର ହେଉନା କାହିଁକି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ କଥା।

ଧୋନୀ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ତା’ପରେ କୋଭିଡ୍ ଯୁଗ ଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଲିଗ୍ ଦୁବାଇରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଢ ସମସ୍ତେ ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିବା ଧୋନୀ ଏହି ଆଇପିଏଲ ପରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଛାଡିବେ କିନ୍ତୁ ଧୋନୀ ତାହା କରିନଥିଲେ। ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଖେଳୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ଅଧିନାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ଧୋନୀ ଚେନ୍ନାଇକୁ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଦୁଇଥର ୨୦୨୧ ଏବଂ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଜିତାଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.