Sports Live
ଗାଁ ରୁ ଗ୍ଲୋବ ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକରେ

ବାଉନ୍ସର ବଲ୍ ବେକରେ ବାଜିବାରୁ ଆଖି ବୁଜିଥିଲେ ବ୍ୟାଟର ହ୍ୟୁଜ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଘଟିଥିଲା?

0 64

ମେଲବର୍ଣ୍ଣ: କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆଜି ସବୁଠାରୁ ଦୁଃଖଦ ଦିନ। ୯ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ଦିନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ତାରକା ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଫିଲିପ ହ୍ୟୁଜ ବାଉନ୍ସର ବଲର ସାମ୍ନା କରିନପାରି ଆଘାତ ପାଇଥିଲେ ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ବାଉନ୍ସର୍ ମାରିବା ମାତ୍ରେ ହ୍ୟୁଜ୍ ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ସମସ୍ତେ ଏହା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଫିଲିପ ହ୍ୟୁଜଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରି ନଥିଲା ଏବଂ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଶୋକର ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ଆଜି ବି ସେହି ଘଟଣା ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି। ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ହ୍ୟୁଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆଇସିସି ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ତାହା ନଜର ପକାନ୍ତୁ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଖେଳାଯାଉଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଶେଫିଲ୍ଡ ସିଲ୍ଡର ନ୍ୟୁ ସାଉଥ ୱେଲ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଉଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହ୍ୟୁଜ ୬୩ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଖେଳୁଥିଲେ। ହ୍ୟୁଜ ଏକ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବଲ୍ ତାଙ୍କୁ ବେକ ନିକଟରେ ବାଜିଥିଲା। ସେ କିନ୍ତୁ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ବଲଟି ତାଙ୍କ ବେକରେ ବାଜିବା ମାତ୍ରେ ଫିଲିପ ପଡ଼ିଆରେ ପଡିଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା, ସେଠାରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇ ତାଙ୍କୁ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ୟୁନିଟରେ ବା ଆଇସିୟୁରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା।

Advertisement

୨୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୪ ରେ ଫିଲିପ ହ୍ୟୁଜ ଚେତନା ହରାଇ ଜନ୍ମଦିନର ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ୟୁଏଇରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ୪ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୪ ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଯଦିଓ ଫିଲିପ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବାଉନ୍ସର୍ ବଲର ଆଘାତ ପାଇବା ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା, ତେବେ ସୁରକ୍ଷାରେ କେଉଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି?

ଫିଲିପ ହ୍ୟୁଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲମେଟରେ ବେକ ଅଂଶ ପାଖରେ ସୁରକ୍ଷା ନଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ହେଲମେଟର ଆଗ ଭାଗରେ ଏକ ଜାଲ ଥିବାବେଳେ ପଛ ଭାଗରେ କୌଣସି ସୁରକ୍ଷା ନଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବାଉନ୍ସର୍ ଫିଲିପଙ୍କ ବେକକୁ ଆଘାତ ଦେବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ହେଲମେଟର ଡିଜାଇନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଆଇସିସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ, ବେକକୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ହେଲମେଟର ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ଗାର୍ଡ ଲଗାଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏପରି ଘଟଣା ଯେପରି ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.