Sports Live
ଗାଁ ରୁ ଗ୍ଲୋବ ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକରେ

ଓଲଟପାଲଟ କରିଦେଲା ଉଗାଣ୍ଡା, ବିଶ୍ବକପ୍ ଟି-ଟ୍ବେଣ୍ଟି ଖେଳିପାରିବନି ପ୍ରମୁଖ ବିଜେତା ଦଳ

0 79

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତା ବର୍ଷର ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୨୦୨୪ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ୨୦ଟି ଦଳ ଭାଗ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏବେ ଏକ ଯୋଗ୍ୟତା ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଉଛି। ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ କେଉଁ ୨୦ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ତାହା ସ୍ଥିର ହେବ। ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ମ୍ୟାଚରେ ଉଗାଣ୍ଡା ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଦଳକୁ ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଇଛି। ଇତିହାସର ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଓଲଟା। ଉଗାଣ୍ଡାର ବିଜୟ ପରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ନପାଇପାରେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆଫ୍ରିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଖେଳାଯାଉଛି। ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୬ ନଭେମ୍ବରରେ ଉଗାଣ୍ଡା ଏବଂ ଜିମ୍ବାୱେ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଉଗାଣ୍ଡା ଚାରିଥରର ବିଜେତା ଜିମ୍ବାୱେକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜିମ୍ବାୱେ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ ଖେଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି।

Advertisement

ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟର କେବଳ ଦୁଇଟି ଦଳ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜିମ୍ବାୱେକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଉଗାଣ୍ଡା ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିମ୍ବାୱେ ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨୦ ଟିମ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ୭ ଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଉଗାଣ୍ଡା ବର୍ତ୍ତମାନ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଶୀର୍ଷ ଦଳ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ନାମିବିଆ ଏବଂ କେନିଆ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଜିମ୍ବାୱେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ଉଗାଣ୍ଡା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଜିମ୍ବାୱେକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଉଗାଣ୍ଡା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଜିମ୍ବାୱେ ଆଇସିସିର ମୂଳ ସଦସ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ। ଜିମ୍ବାୱେ ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨ ଟି ହାରିଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ନାମିବିଆ ଜିମ୍ବାୱେକୁ ପରାଜୟର ସ୍ୱାଦ ଚାଖିଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.